Нови книги
Тази книга не е популярно четиво, нито изследователски труд. Основнага й задача е да помогне на учителя при подготовката на уроците по старогръцка литература. Оттук и интересът към произведенията от класическия период, включени в учебната програма. Главите, които се занимават с тях, ще ползват и учениците, докато предговорът и първата глава са предназначени специално за учителя.
Книгата-летопис започва с едно от най-кървавите и зловещи убийства в европейската история - убийството на Стефан Стамболов, на „Балканския Бисмарк“, както го наричат по онова време, на министър-председателя, довел до небивал възход и разцвет в края на ХІХ век собственото си отечество България...
В тази книга проличава колко рано българите са били информирани за Америка. Информацията за този далечен континент те получават още в най-ранните български учебници, където могат да се прочетат изненадващо много сведения за историята и географията на далечна Америка. В изданието читателят ще открие също първи дописки за Америка, изпратени от българи, както и за американските просветни институти (Роберт колеж, Мъжкото училище в Пловдив и др.)
Следващите страници представляват опит да се намери приемлив отговор на проблемни въпроси, свързани с възрастта на нарушеното детско равновесие, с търсенето на нов пластичен израз, който да насити очакванията, които детето на дванадесет години има към изобразителната материя, с отношението му към художествения образ в графичното произведение и с някои от превъплъщенията на графичния език, като едно от красивите лица на изобразителното изкуство.
Лъчезар Андреев, Пенчо Пенчев, Байко Байков за спорното естество на конкуренцията. Всеки от авторите в съответна глава разглежда темите за креативността, лидерството и политиката.
Целта на предложената монография е комплексното изследване на съвременния политически маркетинг и неговия стратегически фокус - политическия брендинг през призмата на световния опит и проявената специфика на трансформиращото се българско общество при изграждането на собствен базов модел в рамките на формиращата се демократична политическа система. Основният акцент е поставен върху политическия брендинг като най-ефективен маркетингов подход при изграждането и устойчивото развитие на политическите субекти чрез системата на законите и принципите на брендинга в съпоставителен анализ с традиционния политически маркетинг.
Ситуацията, в която през последните две десетилетия се оказа творчеството на Емилиян Станев, до голяма степен предопредели характера на предлаганата книга. Направен е опит да се реинтерпретират отделни негови знакови текстове като повестта „Крадецът на праскови“ и романа „Иван Кондарев“, да се надникне в потулвани отрязъци от неговия житейски път и да се разкрият присъщи му поведенчески актове. Шанс е създадената възможност с доста интересни, оповестявани за пръв път архивни материали да се уплътни предисторията на сюжетите върху историческа тематика: „Легенда за Сибин“ и „Тихик и Назарий“, „Антихрист“.
Тази книга ще ви даде знания, увереност и спокойствие за начина, по който ще се развие професионалния ви живот.
Предлаганото на читателската аудитория историческо изследване целенасочено е съсредоточено в хронологическия дипазон между 1894 и 1904 г., генерираращ силен и оптимистичен български национализъм. Това динамично десетилетие от развитието на Източния въпрос е заключено между началото на Близкоизточната криза (1894–1898) и българо-турското споразумение от 1904 г., с което приключва предизвиканата от Горноджумайското и Илинденско-Преображенското въстание Балканска криза (1902–1904).
"Слава на нашите господари" описва едни от най-интересните срещи и пътувания на Дебре. Левите му убеждения стават причина той да се запознае отблизо с Фидел Кастро и Че Гевара. Но жизненият опит и неспокойният ум му позволяват да погледне критично на политиката и идеите, белязали поколенията на XX век. Заемайки ролята на обективен наблюдател, Дебре ни показва какво се крие зад привидното благополучие, създавано от политици и комунистически водачи.
В своите основни характеристики литературата за деца е сходна с останалите области на художествената писменост, има същите функции, дели се на същите родове, видове и жанрове. Но тя има свой специфичен адресат детето и свои специфични жанрове, тематика, функции и поетическа образност.
Подбраните документи са разнообразни по характер - устави, програми, апели, меморандуми, изложения, протоколи, окръжни, циркулярни писма и др. на различни организациите на българската емиграция след 9 септ. 1944 г. Те разкриват специфичните особености на отделните организации и различните аспекти от тяхната дейност. Трябва да се подчертае, че това е малка част от събрания огромен масив извори от различен вид. Документите за пръв път се публикуват и ще представляват интерес както за изследователите на съвременната българска история, така и за интересуващата се общественост.
Изследването проследява мисионерската дейност на Руската православни църква (РПЦ) на съвременния етап, като разглежда теорията и практиката на мисия, отразена в документите на църквата и в практическата реализация на мисията за периода 1995-2008 година. За пръв път важни документи на Руската православна църква за мисията и за отделни аспекти на православното учение са преведени на български език и поместени в настоящата книга, като дават документална точност на анализите на мисия, които авторът прави както на основата на концепциите на РПЦ за мисионерска дейност, така и на базата на изобилен допълнителен материал и на собствения си опит в областта на православната мисия.
Разработката синтезира проучвания в областта на педагогиката, изкуствознанието, теорията на комуникацията, психологията, социологията, лингвистиката, фолклора и етнографията, резултати от продължителни експериментални изследвания, проведени в детската градина, в началното училище, във висшето училище, с педагози от различни региони на страната, също и наблюдения и анализи от дългогодишна педагогическа и творческа практика.
Настоящото изследване си поставя за цел да установи границите на философската рефлексия и теологическата спекулация в томисткия синтез и да обоснове възможността за една морална философия на фона на взаимното им проникване. Етическата проблематика в томистката система се разгръща в пределите на една теологическа перспектива, която се явява завършваща и определяща моралното учение, но все пак личността запазва своята относителна автономност, гарантирана от свободата на волята. Човекът е свободен да напредва в нравствения живот, съгласно вложената в него склонност за осъществяване на съвършенството, но действителната проекция на неговите усилия винаги е в сферата на Първопричината.
На 15 и 16 май 2006 г. катедра „Българска литература" при ВТУ „Св. св. Кирил и Методий" организира национална научна конференция „Петър Алипиев и неговото поколение в литературата" по повод 75 години от рождението на поета. Участие с доклади заявиха изследователи от редица хуманитарни университети и културни институции. Сборникът е съставен въз основа на застъпените доклади в програмата, проведената дискусия по време на конференцията и други материали.
Книгата "Земята на Орфей" търси образите и употребите на Орфей, през ритуалните маски, римските имперски влитания на образа му с този на Христос и в българския фолклор. Написана е на достъпен език, към нея е включено цветно приложение.
Този сборник от статии, обединил усилията на британски и на български университетски преподаватели, се появи благодарение на една малка финансова подкрепа за изследователски цели на Улверхемптънския университет във Великобритания. Целта не беше да се създава монография, отразяваща един единствен подход към проблемите на развитието и промяната, а да се покажат силните и слабите страни в работата на историците от две традиционно далечни една за друга държави. Читателят ще усети големите разлики в подхода на представените тук историци и ще има възможност да направи своите собствени заключения.
Книгата е посветена на главните проблеми на съвремието: развитието на несъвършения Разум, за да се създадат максимално благоприятни условия за пълната реализация и щастието на всеки човек и хората да се научат да разграничават истината и лъжата, доброто и злото, важното и маловажното. Книгата е първа част от една тетралогия.
В книгата се разглежда театралната критика в България през 20-те и 30-те години на XX век — едно твърде плодотворно за нея време. Проследени са както развитието, движението и взаимното разположение на театралните критически рубрики, движението и взаимното разположение на театралните критически рубрики с техните автори в периодичния печат, така и основните критически дебати, засягащи театъра и драмата, състояли се по страниците на вестници и списания. Театралната критика от онези години дава най-съществената представа за тогавашното състояние на българския театър и в този смисъл се явява носител и на най-основното от неговата история. В нея се оглеждат и значителна част от нагласите, интенциите и предубежденията на онзи период.
Ктут Тантри е индонезийското име на авторката на тази книга - американска художничка, като намира на остров Бали своята втора родина.
„Песимизмът – стадий на зрелостта” е едн забележителна книга, която, без да предлага каквато и да било лъжовна утеха, дори само със своята духовна енергия съдържа в себе си нещо ободряващо... Цялото схващане за песимизма като състояние на „зрялост” предизвиква голяма симпатия. Впрочем, тази книга през цялото време приковава вниманието на читателите и е във висша степен остроумна.
„Малък речник на българската литература” обхваща всички значителни творци на новата българската литература от Паисий Хилендарски до Йордан Радичков и е подреден по азбучен ред на собствените имена. Всяка статия съдържа есета за живота и творчеството на авторите, животът им в дати, най-същественото в малко думи. Речникът е предназначен за ученици от класовете на основното и средното училище.
Началото и ранната история на българската етнография са неразделно свързани с идеите за национално просвещение и възраждане. От този „романтичен" период до днес етнографията се е променила - променили са се нейните теоретични пара-дигми, методи, основни понятия, изследователски полета и теми. На историята и настоящето на етнографията/етнологията и свързаните с нея институции бе посветена научната конферен¬ция „Етнологията в България - история, методи, проблеми", организирана в чест на 60-годишнината от създаването на Етнографския институт с музей при БАН. Публикуваните в този том доклади представят картината - едновременно детайлна и незавършена - на съвременното състояние на етнологията и етномузеологията в България.
„Habent sua fata libelli“ (Книгите имат своя съдба) гласи латинската мъдрост. Тя има универсален смисъл, но българската среда й придава особено, бих казал индивидуално звучене. Защото книгата и книгоиздаването по нашите земи не повтарят западноевропейския развоен модел. Те извървяват свой път, който минава през редица исторически, социокултурни и идеологически прагове. Периодите на несвобода, на застой и на преход за родната книга са много повече, отколкото са периодите на естествено постъпателно движение.
Книгата разглежда филологическото познание като троен възел между строгото изследване на текста, неговите въобразени форми и онази "фамилиарност", която прави мисленето уместно. Венера, която се завръща в своя дом в Пафос, означава едно програмно като израз премисляне на статута на филологическото знание.
Този учебник може да се използва от всички онези музиканти и любители на музиката, които искат да се запознаят с проблемите на виртуалните студийни технологии и на тази основа да изградят собствено студио с виртуални инструменти и звукозаписен софтуер... Hardware, Software, MIDI и AUDIO... Това ще бъдат думите и понятията, които все по-често ще използвате. Бъдете внимателни при запознаването с тези технологии, защото това ще бъде основата на вашите умения, ако след това нещо не би е ясно, просто се върнете назад или потърсете повече информация.
Мрежовата мултимедия е обединяващо звено в паралелното развитие на мултимедийните и комуникационните технологии. Интегрираното взаимодействие на технологични решения в областта на мултимедията и компютърните мрежи е условие за постигане на по-голям краен приложен ефект при представянето на информацията.
Настоящата книга обхваща по един семиотичен начин традиционната култура, философската култура и издателския процес в България. Издателският семиозис се оказва обвързан с предфилософските и философските идеи. В този процес участват и подбраните илюстрации. Културният семиозис се проявява в два аспекта – всекидневен и сакрален. Художествената литература акцентува на нравствените и естетическите аспекти в културата на един народ. Философската култура се утвърждава и чрез поетиката на прозата. Книгоиздаването на философска литература утвърждава философията като пазителка та духовните ценностни на един народ.
Предлаганите раздели в учебното пособие "Увод в историческата география" са отворени, подлежащи на бъдещо допълване с анализиране на географските теории от по-ново време. Изданието разглежда зараждането на географската наука от Древността до модерните времена. Обърнато е специално внимание на развитието на българската география, както и на проблема за изборите на столици на българските държави от географска гледна точка, с мотивираност от политическата наложителност на момента.
„Застрахователен надзор – опит за безпристрастен поглед“ е пръв опит за обзор върху института на застрахователния надзор, върху неговата структура и принципи на функциониране. Липсата на прeдходни разработки в областта дава преимущество на читателя да съди за качествата на предложеното изследване без призмата на предидущи напластявания. В книгата се следи вниманието на аудиторията да бъде насочвано не само към българския застрахователен надзор, но и към работата на европейските и международни надзорни органи и организации като се търси паралел между техните методи на работа и дейността на застрахователния надзор у нас.
Книгата проследява популярната музика в град Велико Търново от Възраждането до наши дни, като започва от Петко Славейко и Стефан Стамболов в първа глава, преминава през баловете, вечеринките и градските увеселения през Средоосвобожденския период през 40-те години и достигна до музикалната история на града по времето на естрадните оркестри и джаз фестивалите от най-ново време. Разгледа ни са и някои от важните музикални фамилии на Велико Търново в четвърта глава.
Някои от включените в този сборник фрагменти ангажират читателя не само като четец на драми или зрител на театрални спектакли, но и като загрижен за своето самостойно морално и емоционално изграждане индивид. След романтизма е невъзможно да се разсъждава за драма и театър, без да се отчитат интимните въжделения, съкровените желания и неповторимо индивидуалните мисловни нагласа на личността.
В настоящото издание са събрани всички пиеси на английския писател Харолд Пинтър. За пръв път на български език читателите могат да намерят наедно място цялото драматургично творчество на носителя на Нобеловата награда за литература за 2005 година.
Автографската литография е произведение на изкуството. Художникът изпълнява върху камъка собственоръчно оригинално произведение. Възползвайки се от богатите технико-технологични възможности на литографията, той успява с голяма сила да реализира композиционните си хрумвания и най-тънките трепети на душевните си вълнения. С помощта на креда или туш (или чрез смесване на едното с другото), а така също и разнообразни инструментариуми и хартии художникът постига необходимата графична изразителност. Познаването в тънкости на технологичния процес безспорно открива цялата прелест на литографията и съдейства за адекватното покриване на мисли и настроения с крайния резултат върху отпечатъка.
Главна характеристика на художествените произведения на отец Стаматис е погледът. Макар неговият художествен опус да се разпростира върху много области - фрески, икони, картини, украса на книги и т. н. и макар да проблематизира в различни техники и стилове, във всичко има нещо общо, което обединява и придава на всичко една стабилна идентичност. Тази характеристика е погледът на лицата. На всички нарисувани образи на отец Стаматис погледът е „питащ". Така, както според псалмите Бог „изпитва сърца и утроби", и погледът на тези образи пита, изпитва наблюдателя на картината до дълбочината на съществуването. По това този поглед се различава както от погледа на фаюмските портрети, така и от погледите на светците от византийските икони.
Настоящият учебник е предназначен за много широк кръг читатели – студенти, учители, социални работници, специалисти, работещи в сферата на образованието и помагащите професии, които професионално се грижат за развитието, възпитанието и обучението на децата и младите хора. В учебника специално внимание се отделя и на учениците със специални образователни потребности поради нарастващия им брой в българските класни стаи и поради необходимостта темата да се осветлява и проучва от по-широк кръг специалисти.
Яна Якимова отлично познава жанра фентъзи, възникнал през ХХ век, за да преодолее кризата на сюжетността във фантастичната литература. Именно сюжетът в романа „Орденът на Прокудените“ е носител едновременно на оригиналност и добре усвоена жанрова традиция. Героичното и възвишеното са въведени в мощен поток на епическа пълнота, а подвижната интрига носи духа на новото и младо време. Развръзката може да ви остави без дъх. На мен ми се случи. Пожелавам го и на читателите.
Сборник материали от съвместна научна конференция, проведена на 22 и 23 април 2004 г. с преподаватели, научни сътрудници и студенти, под ръководството на проф. дфн Минчо Драганов, посветена на 40-годишнината от създаването на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий" и 10-годишнината от основаването на специалност "Философия".
Според проф. Деведжиев съществена характеристика на геополитиката е нейното финализиране. Което означава не само да се очертаят геополитическите възможности пред съответната страна, но и активно да се работи за тяхното практическо използване. Защото „подхвърлените идеи" остават без значение, ако не се реализират на практика.
Сборникът е плод на дългогодишно научно сътрудничество между български и хърватски учени, за да служи за разширяване на многообразието на познанието за българо-хърватските взаимоотношения през вековете като част от културното наследство на Обединена Европа.
В последните десетилетия в културноисторическия образ на другостта ролята на нацията, етноса, религията и техният синтез придобиха преференциален статут като конфигуриращи този алтернативен и често враждебен образ. Истинското лице на този тип опасни междуобщностни отношения ли показва този синтез или е само маска, зад която се скриват други, по-дълбинни елементи и основания? Каква е ролята на религията и по-специално на религиозните различия в този взривоопасен „коктейл”? Биха ли могли отговорите на тези въпроси да помогнат за просветляването и умиротворяването на все по-тревожните гримаси, които тези два образа – на „ние” и „другите” – си разменят в последните десетилетия навсякъде по света, и нещо особено тревожно – в секуларна, демократична, „християнска” Европа?
Институтът за български език към Българската академия на науките и издателство "Просвета" представят "Официален правописен речник на българския език". В него са включени нови 10 000 актуални думи, които са навлезли в употреба през последните години и са отпаднали много остарели думи и турцизми. Със своите близо 90 000 речникови единици „Официален правописен речник на българския език“ е най-пълният досега справочник от този тип. Речникът е предназначен за всички пишещи и четящи българи и за тези, за които грамотността е задължително условие за успешно общуване и добра професионална реализация.
Авторката поставя във фокуса на вниманието десетте приоритетни действия на стратегията на ЕС „Младежта в движение”. Книгата е снабдена с речник на използваните специализирани термини, анкетна карта, въпроси за авторско дълбочинно интервю, направен е анализ на избрани блогпостинги на еврокомисари. Всичко това говори убедително не само за сериозната компетентност и респектиращия мащаб на извършената от д-р Десислава Манова-Георгиева изследователска дейност, но и за много добре реализирания ѝ стремеж за възможно пълно обхващане на изследваната тема.