Архив
Книгата няма тираж в момента!
Книгата има за цел да предостави систематизирано и специализирано познание за митническата дейност и митническия контрол. Текстовете в това второ преработено и допълнено издание се основават на нормативната база, актуална към 1 януари 2017 г., и отразяват изцяло новата правна митническа рамка в Европейския съюз в сила от 1 май 2016 г., както и промените в националното законодателство.
В настоящата книга се изследва идеята за случайността през нейното историческо и концептуално развитие и са отделени основни и типични понятия. Анализът тръгва от класическите примери – Платон, Аристотел, Кант и Хегел, и стига до съвременния контекст на случайността, който е представен през теорията на вероятностите и теорията на сложността. Някои от изведените понятия са формализирани и имат по-логически, математически или пък информационен характер, а други са по-скоро физически или субектни, но всички те са представени в една обща историческа типология. В нея се включва и парадигмата срещу случайността, която има теоретична, културна и дори органична природа.
Книгата представя наблюденията на автора върху развитието на медийната икономика като научна дисциплина, способна да търси и дава отговори за структурата на медийните пазари, за поведението на медийните организации и за отражението на това поведение върху развитието на обществото.
Двуезичното издание "Джовани Киаромани и неговото пътуване от Виена до Бурса през 1659 г./ Giovanni Chiaromanni e il suo viaggio da Vienna a Bursa fatto l’anno 1659" разкрива пред читателя един забравен пътешественик, рицар и поет. Неговите писма са преведени от италиански от Пенка Данова. Италианската версия на писмата може да послужи като учебно помагало по историческа граматика.
Книгата няма тираж!
Присъствието на унгарската литература в България – въпреки значителната промяна на условията за подпомагане на преводната книга – е постоянно и силно благодарение както на самоотвержената и висококачествена работа на преводачите, така и на интереса на издателствата и читателите. Годишно на български излизат поне по четири-пет унгарски художествени произведения, обикновено най-добрите творби на най-добрите автори, но повечето книги попадат в празно пространство, защото имената на авторите и заглавията на книгите сами по себе си не са достатъчни”. Затова решихме, че има нужда от книга на български език, която да упътва интересуващите се, като предоставя на вниманието им кратки, писани специално за тях критически есета. Ласло Бедеч
„Полша ‒ пространствена култура и култура на пространството“ на Валентин Михайлов е сполучливо съчетание между научно изследване и увлекателен разказ за лично посетените от автора места и за изпълващия ги „полски дух“. В текста са направени и множество съпоставки с България. Изданието е с богат авторски снимков материал, илюстриращ разказваното. Подходящо е за всички читатели, желаещи да се запознаят с полската култура и съвременност.
Книгата на Вихра Барова е първото завършено монографично изследване на субкултура в България, осъществено от инсайдър изследовател, който споделя ценностите и практиките на разглежданата група и представя свой аналитичен поглед пред по-широка аудитория. Това изследване ще събуди интереса както на специалисти, така и на широк кръг читатели, тъкмо заради особената перспектива на изследователя инсайдър, който може да открои и популяризира специфичното знание, общностни практики и споделени ценности на субкултурната група. Доц. д-р Валентина Георгиева
„Пътят към Тива“ започва със свещен лов в Ефес, по време на който Едип губи приятел и тази загуба го белязва като личност. След години на пир младият мъж чува, че не е син на баща си и тръгва към светилището в Делфи, където научава страшно пророчество. Едип се превръща в скитник, за да избегне сбъдването на предсказанието. Неусетно стига околностите на непознат град. От местни овчари научава, че мъжът, заради когото е загинал приятелят му от детството, възнамерява да властва там и решава да го спре...
"Климатичен атлас на България" е двуезичен (български и английски) и е съставен на базата на резултати, получени с регионалния климатичен модел RegCM4 за периода 1979 – 2014 г. Той съдържа 77 карти на полетата на следните метеорологични елементи: температура, влажност, облачност, валежи, атмосферно налягане, вятър, слънчева радиация. Показани са също и вероятни състояния на бъдещия климат до 2090 г.
„Строеж на естествения език“ е опит за преосмисляне на идеи и методи на структурната лингвистика в светлината на развитието на езикознанието през стоте години, които ни разделят от издаването на лекциите на бащата на структурната лингвистика, Фердинанд де Сосюр.
В момента книгата няма тираж!
Книгата изследва тенденцията за негативизиране на базисните естетически ценности и философската естетика като цяло в рамките на периода ХІХ – ХХІ век и с това включва всички по-важни проблеми, понятия и категории на съвременната естетика. Проследени са последователно механизмите на достигане на позитивните граници и по-нататъшната принципно негативна реализация на индивидуалното и общностното естетическо съзнание, след което на естетизираното съзнание в рамките на съвременната културна ситуация.
Научните изследвания, поместени в настоящия сборник, са дело на известния медиевист, дин проф. Петър Ангелов – дългогодишен преподавател по средновековна българска история в Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и в ПУ „Паисий Хилендарски“. Част от проучванията засягат развоя на българо-сръбските политически отношения през ХІV в. и свързаната с тях съдба на българските земи в Македония. В специален раздел са включени студии и статии, посветени на проявите на българската средновековна дипломация. В последните два раздела на книгата са намерили място редица изследвания на автора, свързани с въпроса за „образа на другия“ в историята. Те разкриват спецификата на „българския образ“, изграден във Византия – външен вид, облекло, душевност, манталитет, ценностна система и т.н.
Настоящата книга е втора в поредицата „Охридски извори“. В нея са представени службите за св. Алексий, Човек Божи сред православните славяни, като централно място сред тях заема Старобългарската служба от св. Климент Охридски. Тя е запазена в единадесет преписа, един от които е сред най-ценните охридски извори – това е Охридският миней от 1435 г.
Това ръководство осигурява всеобхватно въвеждане в областта на офталмологията, основните диагностични методи за очни заболявания и необходимото оборудване за диагностициране и лечение на пациентите.
Ерик Уайнър предприема пътешествие в различни страни и столетия, за да разбере защо в някои места в различни епохи е процъфтявал творческият гений.
„Другият сън” е психологически роман, маскиран като фантастичен. Или истинско фантастично приключение, чиято крайна цел е връщането към познатата ни реалност. Какво се случва, когато поверим паметта и желанието си на технологиите? Ще можем ли да продължим да живеем в познатия ни свят? Ще открием ли нов? „Другият сън” е интимна история за времето, в което бъдещето неусетно е станало част от ежедневието, а невидимото непознато управлява всяка човешка дейност и разстоянията между съзнанията и сърцата изглеждат безкрайни.
След началото на икономическата и финансова криза, която започна през 2007-2008 г. и която повечето икономисти определят като незавършила, Европейският съюз предприе сериозна реформа на регулаторната рамка на финансовите пазари. Причините и ефектите от кризата предизвикаха приемането на много нови изисквания и правила от страна на Европейския съюз, които имат отражение върху неговия вътрешен пазар и върху отделните пазари на държавите членки на ЕС, в т.ч. и в България.
В изложението плътно са следвани определенията, дадени от Код както в първата, така и във втората версия на релационния модел. Те са придружени от анализ за развитието им. Втората версия на релационния модел се основава на спецификацията на Балуца. Тя е добавена за пълнота на изложението, макар да има доста недостатъци. Всъщност основна роля в съвременните комерсиални системи бази от данни играе първата версия на релационния модел, която е добре изложена.
Проф. Емил Боев е един от символите на българската ориенталистика. Настоящият сборник е израз на почитта и признателността към неговия труд.
Монографията „Циганите в годините на социализма“ изследва основните аспекти от живота на циганското население в периода 1944 – 1989 г., проследява механизмите на приобщаване на малцинството и резултатите от провежданата политика. За да се обяснят и разберат по-добре успехите и неуспехите на тези държавнически усилия, в изложението е разработена предисторията на циганите по българските земи, както и някои от особеностите на тяхното групово разнообразие и традиции.